Halı Nasıl Yıkanır?

www.duyguhalitemizleme.com
www.duyguhalitemizleme.com

Her halı yıkama işletmesinin kendine göre bir halı yıkama tekniği olsa da bu işin olmazsa olmazı bazı işlemler vardır. En önemli halı yıkama aşaması fırçalamadır. Otomatik makinede olsa motorlu fırça makinesi de olsa teknik aynıdır. 40-60 cm çapındaki yuvarlak bir fırçayı motor döndürür. Hepsi bu kadar. Bundan başka silindir fırçalarda halı yıkamada kullanılabilir. Silindir fırça çapı küçüldükçe ve devri arttıkça daha iyi sonuçlar alınır. Bu seferde geniş fırça seçeneklerine uyumsuzluk oluşur.

Bazı halı yıkama firmaları havuzda ıslatarak halı yıkamaktadır. Bu işlemin iyi yanlarının yanında kötü yanları da vardır. Havuz halıların iyi yıkanmasını sağlar. Ama işçilik artar.

Yıkanan halılar santrifüj makineleri ile sıkılır. Bu sayede içerisindeki suyun %80- %92 si gider. Bu sıkma işleminin çok faydası vardır. Halı yıkama işinin olmazsa olmazı halı sıkma dır. Halılar sıkılmazsa bakteri üretir. Koku yapar ve sararmalar oluşur. Hijyenik halı yıkama yapılabilmesinin olmazsa olmaz şartı halı sıkmadır.

Sıkılan halılar kurumaya bırakılır. Kuruma ortamında mutlaka hava sirkülasyonu olmalıdır. Biz halıları kapalı fırında dahi kurutsak hava sirkülasyonu olmazsa halılar bakteri üretir. Hava sirkülasyonu olduğunda sıvı halden gaz hale geçen maddeler ortamdan ısı alır prensibine göre halıların sıcaklıkları yükselmez. Sirkülasyon olmazsa halının dış yüzeyleri kuruyuncaya kadar halı sıcaklığı yükselmez. Daha sonra halı iplikleri arasında kalan nem ısınarak tamda bakterilerin sevdiği bir ortam oluşturur.

Son aşama paketleme ve sevkıyat aşamasıdır. Paketleme yapmaktaki amaç sevkıyat sırasında halıların tekrar kirlenmesine mani olmaktır. Teslim alınan halılar mutlaka ambalajından çıkarılmalıdır.

Profesyonel destek almak için bize ulaşın. 0 242 464 11 65