Shaggy Halılarda Keçeleşme Sorunu

Shaggy halılar malesef kısa sürede keçeleşebilmektedir. Zaten firmalar shaggy halıların keçeleşeceğini fazla trafik olan yerlerde kullanılamayacağını kullanma klavuzlarına yazıyorlar. Buradan şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Shaggy halılar diğer halılara göre çok daha kısa zamanda deforme olurlar. Bunu böyle bilmek ve bu halıları dekorasyon özelliğini ön planda tutarak almak gerekir. Söz gelimi koridorun halıları dar bir alandır ve trafiği fazladır. Koridor halısının Shaggy halı seçilmemesi doğru olur.

Shaggy halılar için şöyle bir tanım sanırım yanlış olmaz. Söz gelimi 5000 kere üzerine basılma hakkı var. Buradaki 5000 ölçü olarak alınmamalı. Yani belli bir rakam kadar trafiğe tahammülü var. Sonra keçelenecek. O zaman biz Shaggy halılarımızın ömrünü nasıl uzatırız bunu düşünmeliyiz.

Shaggy halılarımızı kullanım yönlerini değiştirerek patika etkisinden kurtarırız.

Shaggy halılar ıslak zeminlere yakın yerlerde kullanılması keçeleşmeyi hızlandırır.

Shaggy halılar yıkanırken sert fırçalı makinelerle yıkanmamalıdır. Shaggy halılar yıkanırken uzun süre makine halı yüzeyini fırçalamamalıdır.

Shaggy halılar yıkama esnasında leke varsa tiner gibi sentetik ürünlere çözücü etkisi olan maddeler kullanılmamalı. Şayet kullanılmak zorunda kalınırsa bu haliyle makineye maruz bırakılmamalıdır.

Özellikle kedi gibi evcil hayvanlar bu halılarla oynayarak keçeleşmeyi hızlandırabilirler.

Herşeyden önemlisi halıları yıkamaya verdiğimiz yer çok önemlidir. Birçok halı yıkama yeri halılarınızı normal yıkar ve bozmadığı gibi bozulma sürecini de uzatır (tarama etkisi). Ama işi bilmeyen bazı halı yıkama şirketleri Shaggy halılarınızın ömrünün beşte birini tüketebilir.

Profesyonel destek almak için bize ulaşın. 0242 464 11 65